Scroll Top
  • Home
  • Warto wiedzieć
  • Bilansowanie mocy dzięki magazynom energii BESS. Wyliczanie przychodów i kontraktowanie usług bilansujących

Bilansowanie mocy dzięki magazynom energii BESS. Wyliczanie przychodów i kontraktowanie usług bilansujących

Podstawy Rozliczeń i Wynagradzania za Usługi Bilansujące

Magazyny energii odgrywają kluczową rolę w bilansowaniu mocy, a ich potencjał w tym zakresie stale rośnie. Dziś omówimy podstawy rozliczeń i wynagradzania za usługi bilansujące świadczone przez magazyny energii.

Jak to działa?

  • Za świadczenie usług bilansujących magazyn energii otrzymuje wynagrodzenie z tytułu gotowości do ich świadczenia. Wynagrodzenie to jest wypłacane za faktycznie zrealizowaną gotowość.  

Przystąpienie do świadczenia mocy bilansujących zobowiązuje do ofertowania energii bilansującej.   W przypadku aktywacji i dostarczenia energii przez magazyn, operator otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za aktywację (za energię bilansującą).   Istnieje możliwość wezwania magazynu przez PSE do dostarczenia energii bilansującej poza protokołem aktywacji, jeśli oferta na dostarczenie energii jest atrakcyjna.   Ofertowanie mocy bilansujących odbywa się każdego dnia rano na kolejny dzień, podobnie jak RDN. Cena danej mocy na daną godzinę określana jest jako cena krańcowa dla tzw. merit order. Wszyscy oferenci wynagradzani są za gotowość według tej ceny.   Mimo wielu informacji o kolejności aktywacji i wygaszania usług bilansujących (FCR, aFRR, mFRR i RR) oraz podanych czasach aktywacji, żaden dokument PSE nie określa, jak długo dana usługa jest świadczona. Nie ma gwarancji, że usługa będzie świadczona przez określony czas.

Pytania i Strategie

Powyższe informacje stanowią podstawowe reguły gry. Teraz przejdźmy do pytań istotnych przy ofertowaniu i wyznaczaniu strategii magazynu energii:

  1. Jak planować strategię, skoro FCR, aFRR itd. mogą być aktywowane na dowolną, nieznaną liczbę minut?
  2. Kiedy składa się oferty i rozstrzyga aukcje? Jak połączyć ofertowanie usług bilansujących i arbitrażu na RDN?
  3. Czy jeśli aktywacja doprowadziła do pobrania energii z sieci, to magazyn zostanie obarczony jej kosztem? Po jakiej cenie?
  4. Jak planować strategię? Czy kontraktować wszystkie godziny, skoro nieprzewidywalna jest aktywacja?
  5. Czy „myślowo” podzielić magazyn na część pracującą na moce bilansujące oraz część na RDN?

Odpowiedzi na te pytania są kluczowe dla optymalnego wykorzystania magazynu energii i maksymalizacji przychodów.

Wymagania Techniczne

Aby magazyn energii mógł świadczyć usługi bilansujące, musi spełnić szereg wymagań technicznych. Należą do nich m.in.:

  • Integracja informatyczna z PSE.  

Przejście certyfikacji.   Znajomość optymalnych sposobów kontraktowania usług.

Typy Usług Bilansujących

Istnieją cztery typy usług bilansujących: FCR, aFRR, mFRR, RR. Każda z nich jest świadczona dla PSE w celu regulacji częstotliwości sieci.  

Podłączenie Magazynu Energii

Podłączenie magazynu energii wymaga postawienia tzw. węzła lokalnego lub węzła wyniesionego LFC. Węzeł centralny LFC w PSE w przypadku konieczności aktywacji wysyła odpowiedni komunikat do węzła wyniesionego. Połączenie musi być redundantne.  

Systemy WIRE i SOWE

Uzupełnieniem układanki są system WIRE (wersja techniczno-handlowa) oraz SOWE (przekazuje informacje techniczne o pracy magazynu do PSE oraz replikuje system LFC w przypadku awarii).  

Wzrost Przychodów z Usług Bilansujących

Po 14.06.2024 zaobserwowano ogromny wzrost możliwych przychodów magazynu z uwagi na wprowadzenie reformą Rynku Bilansującego usług bilansujących, które magazyny mogą świadczyć. W tym samym okresie wzrosły dzienne spready na RDN, które zwiększyły przychody możliwe z arbitrażu.  

Pamiętajmy, że powyższe informacje stanowią jedynie zarys tematu. Aby uzyskać szczegółową wiedzę na temat bilansowania mocy i kontraktowania usług bilansujących, warto skorzystać z dodatkowych źródeł informacji lub zwrócić się do nas.

Recent Posts
Clear Filters

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Magazyny energii elektrycznej…

ROZPORZĄDZENIEMINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)z dnia 5 marca 2025 r.w sprawie szczegółowych warunków udzielania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej…